helgen
Sov på landet både fredag, lördag och söndag. Vilken skillnad det blev mot vanliga bara lördagen, det blev långhelg. Utöver att vi smällde upp läckten hann vi med att gräva avlopp och koppla lite här och där, hitta en köksfläkt och installera samt fixa med elementen.
Sen sov jag så mycket så att jag inte trodde att det skulle gå och sova mer. Nånsin. Men somnade ändå på soffan framåt eftermiddagen.
Det växer en gigantisk vinranka på södra gaveln av vårt hus. Den bara är där, fast det är Sverige och inte alls Frankrike. Och trots novemberkyla så är den full av vindruveklasar. Som jag nu skördat. Egna vindruvor.



5 November 2009 ungefär kl. 05:07
Så härligt. Blir det inte vin de l´anastelle est Marcus?? Vore roligt att ha en vintramparfest! puss