baka baka liten low carb-kaka
Jag DÖR va gott och lätt det här va. Och typ NOLL carbs!!
Lite smör, ungefär 50 gram. Smält i micron. Ha i cirka 100 gram kokos, två ägg och yttepyttelite Stevia. Ett kryddmått MAX. Blanda. Klicka ut på bakpapper och sen cirka 15 minuter i 200 grader. Blir fluffiga kokosbullar med lagom sötma. Lycka till!


14 August 2009 ungefär kl. 15:16
smaskigt! Och typ förvisso low carb, men en riktig kaloribomb fettmässigt!
14 August 2009 ungefär kl. 15:29
fett är FETT!
14 August 2009 ungefär kl. 20:19
Vad är stevia förnå?
14 August 2009 ungefär kl. 21:06
http://lmgtfy.com/?q=stevia
14 August 2009 ungefär kl. 23:03
Var får du allt ifrån?? Ibland är du en sån riktig guru!! Stevia verkar hur fint som helst, beställer du från nätet eller köper i butik? Pulver eller flytande? Detta måste jag prova. Genast! Tack söt!
14 August 2009 ungefär kl. 23:42
gilla: gryningen på folkungagatan! pulver, den flytande är det en massa skit i. men akta akta för att ta för mycket. tänk jättelite och sen tar du bara hälften av det. lycka till, puss!
18 August 2009 ungefär kl. 18:39
Var inne i en hälsokost butik idag och frågade efter stevia, hon sa då att det fanns i hälsokost butiker förut, men att de flesta tagit bort det eftersom det visade sig vara cancerframkallande. Tror du det stämmer?
18 August 2009 ungefär kl. 23:00
Det har gjorts mängder med tester på Stevia. Australien tillät det förra året efter att ha testat det i tio år utan anmärkning. I Asien och Sydamerika används stevia i långt större utsträckning än aspartam, som man ju vet är allergiframkallande. I Europa och USA har också gjorts tester, och i nåt av de testerna har det framkommit cancer, men vad jag förstått kan man inte säga att det verkligen är från stevian. Och det snackas om att stevian skulle slå ut jätteindustrin kemiska sötningsmedel och det kostar visst och det sägs att stevian därför har svårt att slå sig in på vår marknad. I vilket fall som helst vet man ju att socker är farligt och cancerframkallande. Sen om du i stället väljer aspartam eller stevia när du är sugen på sött, det är upp till dig! Hälsokosten får sälja stevia, men de påpekar att det inte säljs som livsmedel, utan som hudvårdsprodukt. Jag köpte min stevia på Gryningen på Folkungagatan i Stockholm.
22 September 2009 ungefär kl. 15:06
Stevia har testats i omgångar och är nu godkänt (typ förra veckan) i en form, i Frankrike – men det öppnar ju upp för bättre kvalitet och större utbud i framtiden. Dessutom intressant att ett svenskt företag ligger bakom en del av produktionen.
Kolla:
http://www.foodanddrinkeurope.com/Products-Marketing/France-s-first-stevia-products-around-the-corner
//anna